تغذیه انحصاری نوزاد با شیر مادر در بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر اجرا می‌شود

17 امرداد 1396

رییس مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج فارس بوشهر به مناسبت روز جهانی شیر مادر، گفت: تغذیه نوزاد با شیر مادر تغذیه‌ ایمن و سالم است و نوزاد کمتر دچار بیماری می‌شود و در صورتی که بیمار شد سریع‌تر درمان می‌شود.

دکتر علیرضا حاجیونی اضافه‌کرد: به مادران باردار پیش از زایمان اطلاعات لازم داده می‌شود تا نسبت به زایمان طبیعی و تغذیه کودک با شیر مادر ترقیب شوند و در بیمارستان نیز آموزش‌های لازم در این زیمنه به مادران ارایه می‌شود.

این مقام مسئول درباره آموزش‌های بدو تولد نوزاد، گفت: در این آموزش‌ها که توسط پرسنل دوره دیده انجام می‌شود. نحوه، نوع و میزان شیردهی به مادران آموزش داده می‌شود چون هم شروع شیردهی و هم ادامه تا زمانی که کودک به آن نیاز دارد برای سلامت نوزاد اهمیت دارد.

وی افزود: نوزاد پس از تولد در کوتاه‌ترین زمان ممکن در کنار مادر قرار می‌گیرد تا ارتباط پوستی که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، برقرار شود و تغذیه انحصاری با شیر مادر از زمان تولد نوزاد از همان موقع آغاز شود که برای این کار حمایت‌های روحی و آموزش‌های شیردهی تا زمان حضور مادر و نوزاد در بیمارستان انجام می‌شود.

دکتر حاجیونی تصریح‌کرد: پس از ترخیص از بیمارستان نیز مراکز بهداشتی درمانی تغذیه انحصاری نوزاد با شیر مادر را کنترل می‌کنند و به هیچ دلیلی نباید شیردهی به نوزاد قطع شود و این کار باید استمرار داشته باشد و در صورت نیاز با تجویز متخصص شیر کمکی استفاده شود.  

                     

شیر مادر اولین واکسن خوراکی است که نوزاد دریافت می‌کند

مدیر گروه اطفال مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج فارس بوشهر نیز گفت: شیر مادر اولین واکس خوراکی است که نوزاد دریافت می‌کند و از بسیاری از بیماری‌های عفونی، عفونت گوش، مننژیت، اسهال و عفونت‌های ریه جلوگیری می‌کند و اگر بیماری هم ایجاد شود خفیف‌تر است و امکان مرگ و میر را کاهش می‌دهد و به هیچ دلیل غیر علمی  نباید شیر مادر قطع شود.

مهمترین معیار کفایت شیر مادر  رشد وزنی کودک و صعود منحنی او در جاده سلامت است.

دکتر سعیده فیروزبخت اضافه‌کرد: شیردهی موجب سلامت نوزاد و مادر می‌شود که برای نوزاد رشد جسمی و رحی روانی و برای مادر کاهش وزن اضافه‌شده در دوران بارداری و بازگشتن به شرایط طبیعی، کاهش خونریزی بعد از زایمان، بازگشت رحم به حالت طبیعی و کاهش احتمال ابتلا به سرطان پستان و تخمدان به همراه دارد.

مدیر گروه اطفال مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج فارس بوشهر با اشاره به اینکه مهمترین معیار کفایت شیر مادر رشد وزنی کودک و صعود منحنی او در جاده سلامت است، خاطر نشان‌کرد: اگر نوزاد و مادر مشکلی نداشته باشند می‌بایست شیردهی به نوزاد توسط مادر باید از همان ساعت اول بعد از تولد شروع شود و تغذیه با شیر مادر باید صحیح و کافی و مستمر باشد و اطرفیان مادر شیر ده باید در این امر مادر را تشویق کنند و تا دوسالگی تداوم داشته باشد.

 

انتهای پیام/ م.آ 1040

 

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر را از کانال تلگرام دریافت کنید

https://telegram.me/mpghospital

 


کلمات کلیدی:
شیر.مادر     بیمارستان.شهدای.خلیج.فارس    
تعداد بازدید:   ۱۷۱

چاپ خبر | ارسال به دیگرانارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >