رییس مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج فارس بوشهر:
باید به نقش آقایان در فرآیند زایمان طبیعی توجه کرد

22 اسفند 1396
رییس مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج فارس بوشهر گفت: تا کنون تمام برنامه‌های ترویج زایمان طبیعی با هدف افزایش آگاهی بانوان بوده که باید در برنامه‌های جدید برای افزایش آگاهی آقایان به عنوان پشتیبان توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

دکتر علیرضا حاجیونی در همایش ترویج زایمان طبیعی، اضافه‌کرد: یکی از وظایف ذاتی دانشگاه علوم پزشکی و حوزه سلامت تنها تسهیل فرآیندهای درمانی نیست و ترویج فرآیندهای بهداشتی و پیشگیری هم در دستور کار قرار دارد که ترویج زایمان طبیعی یکی اولویت‌های کاری است.

وی افزود: قطعاً در این همایش در مورد مسایل تخصصی بحث‌های زیادی می‌شود اما نکته‌ای که نباید فراموش کنیم این است که آمادگی جسمانی و روانی برای بارداری و زایمان طبیعی به قبل از دوران ازدواج و حتی دوران نوجوانی و بلوغ بر می‌گردد.

این مقام مسئول با اشاره به ارتباط مسایل فرهنگی و فرهنگ زایمان، گفت: در برهه‌ای از زمان جامعه دچار تغییر فرهنگی شد و این حس وجود داشت که با پس زدن تمام فرهنگ‌ها و جایگزینی آن‌ها با روش‌های جدید می‌توانیم زندگی به سبک متفاوتی داشته باشیم که این اتفاق اشتباه بزرگی بود.

رییس مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج فارس بوشهر افزود: این اتفاق نه تنها در بخش سلامت بلکه در تمام جنبه‌های روزمره زندگی اتفاق افتاد که در این دوران با انجام تحقییقات و پژوهش‌های علمی بسیاری از یافته‌ها بر خلاف نظر آن روزهاست و در جامعه با اصلاح روش‌های زندگی به سمت سلامت پیش می‌روند که زایمان طبیعی از جمله آنان است.

دکتر حاجیونی خاطر نشان‌کرد: در کشورهای پیشرفته از طریق برنامه‌های مختلف زایمان طبیعی را با روش‌های مختلف زایمان‌های فیزیولوژیک، بدون درد و زایمان در آب در حال ترویج است و به زودی شاهد کاهش آمار سزارین در تمام دنیا خواهیم بود و امیدورام در این زمینه پیرو روش صحیح باشیم.

در این همایش یک‌روزه که با حضور کارشناسان حوزه سلامت و خانواده‌ها برگزار شد، برنامه‌هایی مانند سخنرانی اساتید، برپایی واحدهای مشاوره قبل و حین بارداری و اجرای برنامه موسیقی شاد و زنده پاپ اجرا شد.

انتقال تجارب لحظه‌های شاد تولد فرزند با حضور پدر، توسط خانواده نظرزاده اولین خانواده‌ای که فرزندشان در بهمن ماه 1391به روش زایمان فیزیولوژیک در بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر متولد شد نیز زینت بخش این محفل بود. 

انتهای پیام/ م.آ 4070

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید


کلمات کلیدی:
تعداد بازدید:   ۱۳

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگرانارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >