خارج کردن چوب بستنی 11 سانتیمتری از اثنی عشر بیمار 13 ساله توسط پزشکان بیمارستان شهدای خلیج فارس

16 تير 1397
فوق تخصص گوارش اطفال بیمارستان شهدای خلیج فارس گفت : کودک 13 ساله که با مختصر درد شکمی وارد اورژانس بیمارستان شد ، از سه روز قبل چوب بستنی را که حدود 11 سانتیمتر طول داشت بلعیده بود.
دکتر محمدرضا فریبرزی اظهار داشت که در گرافی شکم به علت اینکه جسم خارجی حاجب نبود دیده نشد پس از انجام آندوسکوپی و رویت جسم خارجی در قسمت اثنی عشر ( بعد از قسمت دوم اثنی عشر) با همکاری تیم آندوسکوپی (خانم دکتر علیپور ، دکتر فریبرزی و پرسنل بخش گوارش) چوب بستنی 11 سانتی بوسیله ی آندوسکوپ با موفقیت خارج شد.

فوق تخصص گوارش بیمارستان شهدای خلیج فارس تصریح کرد : بلع جسم خارجی در سنین 6ماه تا 6سال شایع می باشد ، شایع ترین جسم خارجی که کودک بلع می کند سکه می باشد.اگر جسم خارجی در مری گیر بیفتد ، اگر نوک تیز یا آهن ربا باشد باید بلافاصله با آندوسکوپ خارج شود ولی جسم خارجی گرد مانند سکه اگر علامت نداشته باشد تا 24 ساعت می توان صبر کرد.

دکتر فریبرزی افزود در شیرخواران و نوپایان اگر جسم خارجی در معده بلندتر از 3 سانتیمتر و قطر آن بیشتر از 2 سانتیمتر باشد و در کودکان بزرگتر طول بیشتر از 5 سانتیمتر و قطر بیشتر از2 سانتیمتر و اجسام باریک و بلندتر از  6 سانتیمتر نمی توانند از دریچه ی پیلور و زاویه ی تند دئودنوم رد شود و باید بوسیله ی آندوسکوپ خارج شود.

انتهای پیام/ر.ک4070


کلمات کلیدی:
دکتر     فریبرزی     آندوسکوپی    
تعداد بازدید:   ۵۵

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >