درمرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج فارس صورت پذیرفت؛ خارج کردن درب قمقمه و هسته زردآلو از مری دوکودک

1 تير 1398

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج فارس؛ به نقل از دکتر عاطفه اسفندیاری رییس این مرکز در بخش آندوسكوپي و كولونوسكوپي اطفال در بيمارستان شهدای خلیج فارس،روند تشخيص و درمان كودكاني كه مبتلا به بيماري هاي گوارشي هستند به طور كامل و با حداقل هزينه در بيمارستان انجام مي شود و ديگر نيازي به مراجعه بيماران به خارج از اين شهرستان نيست.
فوق تخصص گوارش اطفال بیان نمود: اکثر موارد بلع اتفاقی جسم خارجی در کودکان بین سنین 6 ماه تا 3 سال رخ می دهد. سکه و اسباب بازیهای کوچک شایعترین موارد جسم خارجی را تشکیل می دهند که حداقل 30 درصد این موارد بدون علامت می باشند.
دکتر محمدرضا فریبرزی عنوان کرد : دو مورد بیمار که با حالت تهوع درد شدید قفسه سینه وارد اورژانس اطفال  بیمارستان شده بودند نفر  اول یک پسر دوازده ساله که  در حین آب خوردن از قمقمه خود درب پلاستیکی آن را قورت داده بود که در گرافی نیز چیزی مشخص نبود پس از حضور متخصص و تکنسین بیهوشی و انجام بیهوشی مختصر آندوسکوپی انجام شده و با کادر تخصصی آندوسکوپی بخش آندوسکوپی جسم خارجی که در قسمت فوقانی مری بود به وسیله آن خارج شد و بیمار دوم یک دختر 8 ساله که در حین خوردن زردآلو هسته آن را قورت داده و هسته آن در مری گیر کرده و باعث درد شدید در قسمت میانی قفسه سینه و پشت شده است . پس از بیهوشی مختصر توسط تیم بیهوشی هسته زردآلو که در قسمت میانی مری گیر کرده بود به وسیله آندوسکوپ به کمک کادر تخصصی آندوسکوپی خارج شد .
 فوق تخصص گوارش اطفال تاکید کرد : بلع باتری نیز بسیار خطرناک می باشد و باعث پارگی مری ظرف چند ساعت می شود . اجسام نوک تیز هم می تواند باعث آسیب به مری و بافت های اطراف مری به خصوص عروق شود و ممکن است باعث خونریزی شدید شود بنابراین اجسام نوک تیز و باتری باید به وسیله آندوسکوپ اورژانسی خارج شوند، توصیه می شود این اجسام نباید در دسترس کودکان زیر سه سال قرار گیرد.

انتهای پیام/ ر. ک-407

 


کلمات کلیدی:
هسته     زردآلو     .     مرکز     آموزشی     درمانی    
شهدای     خلیج     فارس.     آندوسکوپی     .اطفال    

تاریخ بروز رسانی:   1 تير 1398

تعداد بازدید:   ۳

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >