اولین جشنواره شکوفه های نارس در مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج فارس برگزار شد/گزارش تصویری

27 آبان 1398

اولین جشنواره شکوفه های نارس در مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج فارس برگزار شد
به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج فارس؛ متخصص کودکان و فوق تخصص نوزادان مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج فارس گفت : تولدی که پیش از 37 هفته داخل رحم اتفاق افتد زود هنگام و نارس محسوب می شود.
دکتر سید محمد صالح طبیب عنوان کرد : نوزادان نارس به دلیل اینکه زودتر از موعد طبیعی متولد شده اند بسیاری از مواد مانند کلسیم، فسفر و آهن را به طور کامل از مادر دریافت نکرده اند وبعد از تولد برای اینکه عقب ماندگی رشد خود را جبران نمایند نیاز به کالری و پروتین بیشتر از نوزادان ترم ( سالم) دارند .
وی افزود: نوزادان نارس در معرض خطرات بالقوه ای هستند که اگردر معرض این خطرات قرار گیرند برای آنها آسیب جانی و معلولیت بوجود خواهد آورد از جمله خونریزی مغزی، وقفه تنفسی ، پدیده آنتروکولیت نکروزانت NEC  ، عفونت های نوزادی بدلیل نقص سیستم ایمنی ،اگر همه این اتفاقات به خوبی طی شود و تحمل تغذیه ای نوزاد هم خوب باشد، نوزاد در طی یک دوره 3 تا 4 هفته بشرط قرار گرفتن روی روند وزن گیری مناسب و اینکه تحمل تغذیه را داشته باشند و خود قادر به حفظ درجه حرارت در خارج انکوباتور باشند قابل ترخیص به خانه هستند .
در کشور ما آمار تقریبی تولد نوزاد نارس 12 درصد اعلام شده است
مسئول بخش NICU مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج فارس در این زمینه گفت : هر سال حدود 15 میلیون نوزاد نارس در جهان به دنیا می آیند وآمار  تولد چنین نوزادانی در کشورهای مختلف از 5 تا 18 درصد اعلام شده است .
زلیخا موردکی  اظهار داشت : نوزادانی که چند هفته زودتر دنیا می آیند در معرض خطر مشکلات سلامتی هستند و از این رو نیاز مند مراقبت های خاص وپیگیری همه جانبه از ابعاد مختلف سلامت از جمله وضعیت رشد و تکامل ، ارزیابی شبکه چشم ، بینایی سنجی و شنوایی سنجی می باشند که تیم درمانی بخش NICU این بیمارستان تمام تلاش خود را در جهت ارائه مراقبت ایمن و آموزش حمایت همه جانبه از والدین به کار گرفته است.
وی ادامه داد: مراقبت گروهی اهمیت زیادی در این امر دارد حضور درمانگرها مانند کار درمان گر گفتار درمانگر روانشناس مددکار اجتماعی و مشاور شیردهی کمک می نماید تا توانمندی های نوزاد افزایش یابد و عوارض تکاملی ناشی از تولد زودتر از موعد به حداقل برسد .باید به این امر توجه شود که والدین و سایر اعضای خانواده نقش حیاتی در زندگی و سلامت نوزاد بستری در بخش ویژه دارند.
روز هفدهم نوامبر (26 آبان ماه ) با توجه به اهمیت موضوع در نظام ارائه خدمات سلامت به نام روز جهانی نوزاد نارس نامگذاری شده است.
آیین بزرگداشت روز جهانی نوزاد نارس با حضور رییس بیمارستان ، معاونین ، گروه پزشکی اطفال و کادر پرستاری نوزادان و تعدادی از اطفال که سابقه بستری در بخش مراقبت های ویژه نوزادان را داشتند در این مرکز برگزار شد.

انتهای پیام/ ر.ک- 4070

    

تاریخ بروز رسانی:   28 آبان 1398

تعداد بازدید:   ۲۱

چاپ خبر | ارسال به دیگرانارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >