از آبان ۱۴۰۱ تا آذرماه ۱۴۰۲؛
اعزام بیماران بوشهری نیازمند جراحی عروق کاهش ۸۲ درصدی داشته است

7 بهمن 1402

رییس مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس بوشهر از کاهش ۸۲ درصدی اعزام بیماران نیازمند جراحی عروق از آبان ۱۴۰۱ تا آذرماه ۱۴۰۲ نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۰ خبر داد.

دکتر زهرا السادات جلالیان اظهار داشت: جراحی عروق یک رشته فوق تخصصی است که در آن اختلال‌های سیستم عروقی مربوط به سرخرگ‌ها و سیاهرگ‌ها با روش‌های درمان دارویی، روش‌های نیمه تهاجمی و با روش‌های جراحی باز درمان می‌شود.

وی تصریح کرد: به دلیل وابستگی تمامی اعضای بدن به گردش خون وسعت این رشته از سر و گردن تا قفسه سینه و شکم و دست‌ها و پاها را شامل می‌شود.

رییس مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس بوشهر بیان کرد: کنترل خونریزی‌های ناشی از حوادث تروما، خون‌ریزهای حین اعمال جراحی، تعبیه راه دیالیز بیماران دیالیزی و پیوند عروق از جمله خدمات ارائه شده حوزه جراحی عروق است.

وی با تشریح موضوع افزود: با جذب فوق تخصص جراحی عروق دکتر علی طالبی عزآبادی،  خدماتی همچون کنترل خونریزی‌های ناشی از حوادث تروما، خون‌ریزهای حین اعمال جراحی سرویس‌های ارتوپدی و زنان همکاری با تیم اهداء عضو، رگ گیری نوزادان و اطفال (با توجه به ظرافت عروق) جهت ایجاد راه برای دریافت سرم و فرآورده‌های خونی و طی یک سال گذشته برای اولین بار در مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس بوشهر، بازسازی عروق مغزی در بیماران دچار سکته مغزی (۴ مورد) در حال انجام است.

دکتر جلالیان اظهار داشت: پیوند عروق در بیماران ناشی از حوادث تروما جهت حفظ اندام (۸ مورد اندام تحتانی و ۳ مورد اندام فوقانی)، تعویض رگ آئورت شکمی با رگ مصنوعی در بیماران دچار پارگی رگ آئورت شکمی (سه مورد)، تعبیه پورت شیمی‌درمانی و لوله‌های دیالیز (بیش از ۲۰۰ مورد) از دیگر خدمات انجام شده وی در این مرکز بوده است

وی افزود:  با توجه به اهمیت مدیریت زمان احیاء عضو (حداکثر ۶ ساعت) امکان موفقیت درمانی در بیماران که دچار صدمات شدید و یا قطع عضو هستند، بیشتر می‌شود، به‌طور مثال در سال جاری دختر بچه ۶ ساله در سانحه تصادف در برازجان دچار شکستگی سوپراکوندیلار استخوان بازو (شکستگی شدید استخوان بازو از بالای آرنج) با دست کاملاً سرد به بیمارستان شهدای خلیج‌فارس اعزام گردید که در ساعت ۱۱ شب در طول یک جراحی ۷ ساعته، از پای بیمار رگ صافن برداشته و به دست بیمار پیوند و عضو احیاء شد. اکنون دست بیمار دارای حرکات مطلوب است، اگر زمان در جهت اعزام بیمار از دست می‌رفت قطعاً کودک از ناحیه دست قطع عضو می‌گردید

رییس مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس بوشهر افزود: در حال حاضر بیش از ۸۲ درصد بار انتقال این دسته از بیماران به استان‌های هم‌جوار با وجود پزشک جراح عروق کاسته شده است.

 

 

انتهای پیام/ م.ز ۴۰۷۰


کلمات کلیدی:
دکتر.     طالبی.     عزآبادی.     جراحی     عروق.     خلیج    
.     پیوند    

تاریخ بروز رسانی:   8 بهمن 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >